Team Tvis Holstebro skaber ny håndboldskole

9. december 2003

Til redaktionen

Holstebro, 9. december 2003

 

 

Team Tvis Holstebro skaber ny håndboldskole

Ligaklubben Team Tvis Holstebro starter i samarbejde med DGI Vestjylland og de to moderklubber Holstebro Håndbold 90 og Tvis KFUM – Team Tvis Holstebro Håndboldskole.

Klubberne bag projektet har gennem de seneste år haft håndboldskoler i samarbejde med DHF og Anja Andersen. Nu er klubberne klar til selv at tage ansvar, og her er målsætningen at skabe den bedste håndboldskole i Jylland.
– Vi ønsker at tilbyde børne –og ungdomsspillerne en masse spændende håndboldoplevelser i sommerferien, hvor vi alle skal have det sjov og rart med hinanden. Vi ønsker styrke håndboldskolen rent håndboldmæssigt, og det gør vi ved at trænerne på håndboldskolen bliver klubbens egne elitespillere og elitetrænere. Det er således spillerne på klubbens herreligahold og 1.divisions damehold som vil komme til at stå for den daglige træning, siger sportschef
John Mikkelsen.
– I løbet af håndboldskolen vil der blive arrangeret et ”stjernetræf”, hvor håndboldskolen får besøg af danske og udenlandske landsholdsspillere. De vil besøge håndboldskolen, og være gæstetrænere for en dag. Team Tvis Holstebro har inviteret mange af de nuværende danske dame -og herrelandsholdsspillere. Klubben vil i løbet af foråret kunne præsentere hvilke gæstespillere og gæstetrænere som vil dukke op på Håndboldskolen. Vi satser på, at Håndboldskolen bliver en så stor succes, at projektet mange år frem vil blive en del af Team Tvis Holstebros årlige aktiviteter, siger Sportschef John Mikkelsen.
Team Tvis Holstebro har etableret deres egen hjemmeside vedrørende Håndboldskolen, og her kan alle håndboldintereserede via Danmarks første straffekastspil vinde billetter til Team Tvis Holstebro´s ligakampe på Idrætscenter Vest. Kig på www.handboldskolen.dk og skyd klubbens målmænd i sænk. På hjemmesiden findes alle informationer om Team Tvis Håndboldskole og her kan interesserede tilmelde sig direkte til Håndboldskolen.

Team Tvis Holstebro Håndboldskole – Årets julegaveide´

Et ophold på Håndboldskolen kan nu købes som alletiders julegaveide´.

Kig på hjemmesiden og bestil et gavekort.

Team Tvis Holstebro Håndboldskole ”Børn, bold og masser af sjov”

Fakta om Team Tvis Holstebro Håndboldskole.

–         Afvikles i uge 26 i Tvis Hallen og i uge 30 på Idrætscenter Vest.

–         Alder 9 – 15 år.

–         Deltagerantal 100 stk. pr. uge.

–         Foregår fra mandag til fredag i tidsrummet fra kl. 09.00 til kl. 15.00.

–         Sidste tilmelding senest den 1.marts 2004.

–         Pris pr. deltager kr. 450,-

–         I prisen er inkluderet følgende:

5 dages sjov, spænding og lærerige håndboldoplevelser.

Et deltagerdiplom med billede

En hummel håndbold.

hummel shorts og hummel spilletrøje

En drikkeflaske

Frugt og saft hver eftermiddag

En tur i Holstebro Badeland

En tur i Scala Holstebro.

–         Indbydelsen til Team Tvis Holstebro Håndboldskolen er sendt ud til 52 klubber i

midt –og vestjylland samt ud til 40 haller i det regionale område. I alt 7000 brochurer.

–         Hovedsponsor:       Vestjysk Bank

–         Eventsponsor:         STS-Biler A/S, TOYOTA

–         Partnersponsorer:                 Actona Company, McDonald´s, Sportspartner

og Tilsted Communikation.

–         Arrangør:                 DGI Vestjylland, Holstebro Håndbold 90, Tvis KFUM,

Holstebro Sportscollege og Team Tvis Holstebro.

Yderligere informationer kontakt John
Mikkelsen

Sportchef Team Tvis Holstebro

Tlf. nr. 22 11 9 59

Alle pressemeddelelser om: